Otvoritveno srečanje v Mariboru v projektu Empower:Me (13.1.-16.1.2023)
Učitelji, socialni delavci, psihologi, ravnatelji … iz štirih držav (Slovenija, Nemčija, Slovaška in Turčija) smo se srečali v Mariboru, ob otvoritvi projekta Erasmus+ Empower:Me. Izmenjujemo namreč izkušnje in dobre prakse za delo z otroci in mladimi s posebnimi potrebami.
Kako jim najbolje pomagati, jih narediti bolj samozavestne in samostojne, o tem smo se pogovarjali, iskali učinkovitejše rešitve. Pa tudi o tem, kako olajšati delo učiteljem in razbremeniti starše - ni jim lahko.
Več glav več ve – pravijo. In res, toliko novega, spodbudnega in koristnega smo izvedeli drug od drugega! Znanje pa bomo delili tudi z vsemi drugimi, saj bomo izkušnje zbrali v priročniku za učitelje.
Takšna srečanja pa so tudi priložnost za spoznavanje kulture in navad držav posameznih partnerjev. In Maribor (Štajerska in Slovenija) se je zapisal v srca udeležencev!
Čudovita narava, lep razgled s Piramide, dobra kapljica, izvrstna hrana ter prijaznost domačinov – močni so vtisi naših gostov. Tudi vreme je razveseljevalo – tako s soncem, kot s snegom, ki je bil za nekatere redko doživetje.
Skrb za otroke, takšna in drugačna (21.11.2022)
Prava skrb za otroke je trajna, kot so trajni razlogi za njo: nevzgojeni vzgojitelji, nasilje v družini, revščina, vojne, različne oblike zlorab otrok … Prav je, da so določeni dnevi v letu, s katerimi posebej opozarjamo odrasle na stanja in pojave, zaradi katerih otroci trpijo. Slabo je, če tega ne počnemo vsak dan. Kajti včeraj je 40 000 otrok do petega leta starosti umrlo zaradi lakote. Tudi danes bodo. In jutri. To je žalostno povprečje že skoraj pol stoletja. Tudi druge boleče krivice so se zgodile včeraj, bodo danes in jutri. Nekatere strašnosti se poglabljajo in množijo, nove nastajajo. Zato skrb za otroke mora biti stalnica, oblike skrbi pa življenjske.
V ponedeljek, 21. tega meseca smo vse prvošolčke na območju Mestne občine Kranj (607 jih je) obdarili s knjigo-slikanico pisateljice Neže Maurer in slikarke Maje Šubic Ti si moje srce. Ob izročitvi knjige je bilo otrokom povedano, da je 20. november (letos je bil v nedeljo) Svetovni dan otrokovih pravic (leta 1959 je UNICEF – Sklad Združenih narodov za otroke sprejel Deklaracijo o otrokovih pravicah; za Slovenijo je stopila v veljavo s 25. junijem 1991). Povedano jim je bilo torej, da se vsi narodi sveta strinjajo v enem: otrokom moramo zagotoviti pogoje za zdravo odraščanje in celovit telesni in duhovni razvoj. S tem spoznanjem otroci lažje dojemajo krivice, ki se jim godijo.
DOBRA KNJIGA – TRAJNO OPRIJEMALIŠČE
Zakaj knjiga, ne pa kakšna druga oblika skrbi za otroke? Pojasnjuje mag. Mateja Jamnik, predsednica Jase. »Knjiga, ker je treba biti človek! Če bi nam šlo le za zagotavljanje naklonjenosti javnosti in navidezno krepitev statusa, bi otrokom zagotovili kakšno lutkovno predstavo, ki je lahko koristna, ni pa trajna življenjska popotnica. Lahko bi jim poslali kakšno klovneso, kateri bi se pol ure smejali, potem pa – še globlja praznina. S knjigo, pravo knjigo je drugače. Sporočilo avtorja, ki doživlja vse odtenke življenja in obvlada besednjak otroka – med redkimi je tudi Neža Mauer – pomaga že triletnemu otroku, da pravilno stopa v 'širni svet'. Hkrati pa ta sporočila vsebujejo globino, ki zdrami odrasle. Gre torej za knjigo – in takšne so vse, sicer redke stvaritve za otroke pravih avtorjev – ki je otroku zanesljivi kažipot, oporna točka na življenjski poti za odraslost. Kadarkoli se zgodi zamegljenost resničnosti, stiska, občutek brezizhoda, je zraven prijateljica, ki lahko osvetli življenjsko stezo. To je izkušnja četrt stoletja delovanja Jase. Zato smo osredinjeni na pripravljanje posebej koristnih knjig in izvajanje različnih izobraževalno-ustvarjalnih aktivnosti, s katerimi mladim bralcem zagotavljamo brezplačno naše knjige in krepimo branost. Zavedamo se koristnosti početja – to nam je dovolj – javnih priznanj ne potrebujemo. Isto bi počeli povsem anonimno. Res pa je, da so dobri primeri toliko učinkovitejši, kolikor več ljudi za njih izve«.
POSEBNOST JASE
Kako so obdarovani doživeli to dejanje, je z nekaj besed pojasnil vodja kolegija kranjskih ravnateljev Pavel Srečnik: »V času vseobsegajoče komercializacije življenja je čedalje več knjig vprašljive kakovosti. Zato moramo biti pri obdarovanju otrok s knjigami previdni. Večina naših šol ima z Jaso dolgoletne izkušnje, zato smo veseli tega darila. Njihove knjige so narejene z občutkom za odtenke, avtorji pa so zmožni celovitega vpogleda v stvarnost. Pa so še likovno dovršene in otrokom zelo vabljive. Zato so dragoceni pripomočki vzgojiteljem. Ni pa isto, če si otrok dobro knjigo lahko le izposodi ali jo ima trajno pri sebi in se k njej občasno vrača.«
Na naši spletni je med drugim brošura »25 let Jase« – osvetljena je prehojena pot. Brošura je narejena po dokumentarni metodi, torej vse trditve so podkrepljene z dokazi, vse je preverljivo. Med drugimi je tudi ta podatek, da je književna kritika v samostojni Sloveniji le tri knjige ocenila na naslednji način: »Takšne knjige spreminjajo svet«. Gre pa za naše knjige-slikanice Otroci in moda (Delo – Književni listi, 24. junija 2002), Maček Maček (revija Moj malček, julij 2003) in Nežno srce (Bukla, julij 2014). Drugi znakovit podatek: do sedaj smo prebivalcem Slovenije, večinoma otrokom, brezplačno zagotovili in ciljno izročili 51 218 izvodov knjig iz knjižne zbirke Onežimo svet. Z najnovejšo akcijo je ta številka zvišana za 607 izvodov.
Zagotovo vredno javne obravnave, oziroma pozornosti vseh nas.
Poglejte prispevek, Gorenjska Poročila (GTV 21.11.2022)
Mladostniki in volitve (16.11.2022)
Ob Unescovem Svetovnem dnevu Filozofije smo se udeležili prav zanimivega dogodka v Šolskem centru Postojna.
Dijaki 4. letnika so kritično premišljali o znižanju starostne meje za pridobitev volilne pravice na 16 let starosti.
Strastno so izpostavljali argumente ZA in PROTI, na koncu pa odločitev prepustili dvema različnima tipoma odločevalcev: strokovni komisiji, ki je glasovala javno in občinstvu dijakov, ki je glasovalo tajno. Na ta način so hkrati preverjali tudi razliko med neposredno in posredno demokracijo (ki jo predstavljajo izbrani zastopniki neke skupine ljudi).
Kar je bilo zanimivo je, da so obojni, z veliko večino, glasovali proti.
Glavni razlogi so, tako menijo, da mladih politika ne zanima, da še niso dovolj zreli in da je doba polnoletnosti merodajna tudi za volilno pravico.
Seveda, mi v Jasi – naša predsednica je bila ena od članov komisije – smo bili ZA znižanje meje.
V naših projektih smo pogosto dali besedo otrokom in mladostnikom ter spoznali, da običajno bolj vedo kot odrasli, kaj je prav in kaj ne. In če bi bil svet urejen po njihovem - bi bil dosti lepši.
Prav zato smo tudi vsem sodelujočim podarili našo knjigo Kakšno Slovenijo si želim, ki so jo napisali osnovnošolci in srednješolci iz vse Slovenije. V upanju, da postane aktivno državljanstvo njihova trajna strast.
Onežimo resničnost - bodimo odposlanci kužkov na lokalnih volitvah (19.11.2022)
Dober župan zlata vreden (10.6. 2022)
Dobroželjan in razmišljajoč župan je lahko na nešteto načinov koristen prebivalstvu. Zagotovo pa največ naredijo tisti, ki pomagajo otrokom pravilno stopiti v odraslost.
Del tega je lepa navada, da obdarijo otroke s posebej poučno knjigo. Pri tem je bistveno, da je župan zmožen knjigo pravilno ovrednotiti. Ta namreč lahko usodno vpliva na življenjsko pot bodočega odraslega, a knjige so takšne in drugačne.
Med tistimi župani, ki celovito skrbijo za dobrobit prebivalstva, posebej za otroke, je vsekakor tudi župan Občine Markovci, Milan Gabrovec. Kot pedagog in bivši osnovnošolski ravnatelj, pa je zmožen izbrati najbolj zanesljivo življenjsko popotnico otrokom. Ob koncu tega šolskega leta je najmlajšim bralcem zagotovil našo knjigo Prav je – ni prav.
Tudi ob izročitvi knjig je bilo veselo in spodbudno – vse nas je spremljal občutek, da počnemo nekaj, kar je dobro za vse.
Romantično doživetje v Bodifit kavarni (22.4.2022)
Bodifit poznamo kot imenitni rekreacijski center – Marko nam že dolga leta pomaga zdravo živeti in ohranjati lepo telo. Tokrat pa smo skupaj - Bodifit in Jasa - pričarali romantični večer pariške kavarne 19. stoletja.
V kavarniškem prostoru, ob dobrem vinu, smo brali odlomke iz naših knjig Vsi smo lahko lepi in Človek o psu – pes o človeku, po tem pa o prebranem razpravljali. Prof. dr. Erih Tetičkovič (doktor medicine in nevrolog) in prof. dr. Matej Tušak (športni psiholog) sta nam pomagala celoviteje ozavestiti pomen skrbi za vse dele telesa in razumeti življenje kot del lepega krogotoka narave (to nas uči knjiga Vsi smo lahko lepi).
Po tem sta nam osvetlila vse koristnosti druženja človeka in psa in neslutene terapevtske zmožnosti najboljšega človekovega prijatelja.
Odlomke je doživeto brala dolgoletna radijska novinarka in zagovornica zdravega življenja Uršula Majcen, ki je tudi uglašala ta umetniško-zabavni dogodek. Poučno branje in razpravo pa je maestralno žlahtnil naš saksofonist evropskega slovesa Oto Vrhovnik.
Tako smo v vzdušju odšumelih časov preživeli čudežen večer.
(Fotografije je posnela Anita Mitendorfer.)
Poučno zabavni dogodek: KAKO DO TELESNE IN DUŠEVNE STABILNOSTI, 22.4.2022 ob 18h

Slikanica Moj svet zapušča sledi tudi v Skandinaviji
25 let društva Jasa: "S knjigo se lažje povzpnemo na goro" (Večer v nedeljo, 22. avgusta 2021)
Erasmus+ izobraževanje The 4 C's v Dublinu (2.-7.8.2021)